Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do pracy i przywiązanie do jednego miejsca. Coraz więcej osób przeszło na tryb zdalny pracy i chętniej decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania. Częściej też inwestujemy w nieruchomości w celu wynajmu. Turecki rynek nieruchomości wiele ofert kieruje właśnie do cudzoziemców i procedura zakupu, mimo iż różni się od inwestycji w Europie nie jest wcale tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. 

 

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie do zakupu?

 

 • Musi posiadać akt własności (TAPU). Takie informacje znajdziemy w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

 • Nieruchomość nie może znajdować się na terytorium wojskowym i w odległości 400 metrów od tego terytorium. 

 • Nieruchomość nie może się znajdować na ziemi o wartości historycznej lub gruncie rolnym oraz nie może należeć do lasów państwowych. 

 

Jakie warunki musimy spełnić do zakupu mieszkania?

 

 • Ważny paszport i kopia.

 • Ważny dokument tożsamości z adresem w kraju zamieszkania.

 • Konto w banku tureckim.

 • Turecki numer podatkowy.

A także... 

 • Urzędowy notariusz — w przypadku, gdy chcemy przekazać pełnomocnictwo.

 • Tłumacz przysięgły.

 

Procedura zakupu

 

Po dokonaniu rezerwacji mieszkania musimy podpisać umowy wstępną (wymagana jest także wpłata depozytu ok. 10 – 30% wartości mieszkania). Następnie składamy wniosek o przeniesienie tytułu własności. W Turcji odmiennie niż w Polsce — umowy nie zawiera się u notariusza. Własność nieruchomości w Turcji przenosi się tylko w urzędzie ds. gruntów (TAPU). 

Kolejno urząd przesyła do organów państwowych wniosek z prośbą o potwierdzenie, czy kupowana przez nas nieruchomość nie znajduję się na terenie wojskowym. Na odpowiedź musimy czekać od kilku do kilkunastu tygodni. Po zawiadomieniu o gotowości TAPU — ma miejsce ustalenie spotkania, podczas którego dochodzi do podpisania oświadczenia woli o przekazaniu prawa do nieruchomości (wówczas musimy również wpłacić pełną ustaloną kwotę).

Najlepszą opcją jest gdy — w dniu sfinalizowania przeniesienia własności obie strony transakcji są obecne w urzędzie. W przypadku gdy obecność nie jest możliwa, należy przekazać pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo musi być poświadczone przez notariusza. Zgodnie z tureckim prawem, podczas formalnego przeniesienia własności wymagana jest także obecność tłumacza przysięgłego.

 

Koniecznie sprawdź! Obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości na wypadek trzęsienia ziemi. 

 

Jak kupić mieszkanie w Turcji?

01 grudnia 2021
 1. pl
 2. en
 3. ru

WROĆ NA BLOGA

Prawnik w Turcji | Kancelaria prawna w Turcji