Obywatele polscy na podstawie ważnego paszportu mogą przebywać w Turcji do 90 dni na każde 180 dni kalendarzowych. Co w przypadku, gdy chcemy pozostać w Turcji dłużej niż 90 dni? Musimy wówczas ubiegać się o pobyt. Procedurę aplikacyjną musimy rozpocząć przed upływem okresu 90 dni. Po przekroczeniu tego okresu będziemy zmuszeni do opłacenia dodatkowej grzywny.
Wyróżniamy 6 rodzajów pozwolenia.
Pobyt krótkoterminowy (najbardziej popularny). Ważność do roku czasu. Wydawany jest mi.n. osobom, które: przyjeżdżają w celach turystycznych, zamierzają kupić mieszkanie, planują otworzyć firmę, będą pracować jako nauczyciel lub rezydent biura podróży.
Pobyt rodzinny. Ważność do 3 lat. Wydawany jest osobom będącym w związku małżeńskim z obywatelem Turcji, lub osobom poniżej 18 roku życia, których rodzic/opiekun przebywa na stałe na terenie Turcji.
Pobyt studencki. Wydawany na okres nauki. Podejmujących naukę w szkole podstawowej, średniej lub uczelni wyższej. A także studentom z programu Erasmus.
Pobyt długoterminowy. Dla osób, które posiadały pozwolenie krótkoterminowe odnawiane przez co najmniej 8 lat oraz nie przebywały poza granicami Turcji w ciągu ostatnich 5 lat więcej niż 365 dni, i więcej niż 180 w każdym roku.
Pobyt Humanitarny.
Pobyt dla ofiar handlu ludźmi.
Aby przedłużyć pobyt ponad 90 dni, należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt ikamet przez stronę: https://e-ikamet.goc.gov.tr/.
Wymagane dokumenty (dokumenty mogą się różnić w zależności od tego, na jakiej podstawie staramy się uzyskać obywatelstwo).
Podpisany formularz wniosku o pozwolenie na pobyt.
Jedna kserokopia paszportu i paszportu.
4 zdjęcia biometryczne.
Oświadczenie o posiadaniu wystarczających i regularnych środków finansowych przez cały pobyt.
Ważne ubezpieczenie zdrowotne, podpisane i opieczętowane przez dostawcę.
Dokument zamieszkania.
Dowód wpłaty (otrzymasz po umówionej wizycie, a wraz z nim należy się udać się na podany na niej adres, aby dokonać płatności).
Jeżeli podczas pierwszej umówione wizyty, urzędnik stwierdzi braki w dokumentacji. W ciągu 30 dni należy uzupełnić brakujące dokumenty.
Czy masz doświadczenie ze składaniem aplikacji o przedłużenie pobytu?